• Profil szkoły

•        Historia szkoły w Grabiu liczy już ponad 100 lat. Początki szkolnictwa w Grabiu są znacznie wcześniejsze, już w latach trzydziestych istniała, przy kościele, szkółka dla chłopców, prowadzona przez organistę. Opiekę nad nią sprawował wtedy hrabia Badeni, właściciel dóbr na Grabiu i nie tylko. Szkółka taka funkcjonowała w okresie późnej jesieni i zimy, kiedy nie było prac polowych. Do takiej właśnie szkółki przez jedną zimę roku 1834 uczęszczał obecny patron naszej szkoły – Maciej Szarek.

Od 1896 roku istnieje w Grabiu szkoła powszechna z nauczycielem mianowanym, zorganizowana i nadzorowana przez ówczesne władze oświatowe. Do tej szkoły uczęszczał także późniejszy pułkownik Jan Sendorek syn miejscowego włościanina. W roku 1914 jako 17- letni chłopiec wstąpił do Legionów, walczył dzielnie, był ranny, awansował i w latach trzydziestych był zastępcą szefa departamentu lotnictwa w odrodzonym wojsku polskim. Zmarł tragicznie 20.III.1932 roku. Pochowany z honorami na wojskowym cmentarzu

w Krakowie.

Szkoła Podstawowa w Grabiu od 9.X.1999 roku posiada swój sztandar i imię Macieja Szarka.

Dzień 9.X. jest także Świętem Szkoły.