• Lekcja w piekarni

Dzięki życzliwości i zaangażowaniu Państwa Marty i Tomasza Nosków, uczniowie klasy III mieli okazję poznać „od kuchni” pracę piekarza.  Zajęcia , podczas których dzieci nie tylko patrzyły, ale też dotykały, smakowały i eksperymentowały z ciastem pozostawiły w sercach miłe wspomnienia, a w głowach sporą porcję wiedzy.

Oto wybrane relacje uczniów.:

W dniu 25 września razem z całą klasą zwiedzaliśmy piekarnię- miejsce pracy mojego Taty. Celem wycieczki było dowiedzieć się, jak powstaje chleb i na czym polega praca piekarza.

W piekarni produkuje się bardzo dużo rodzajów pieczywa pszennego, żytniego, pszenno-żytniego, razowego i półfrancuskiego. Będąc w piekarni, dowiedziałem się, jak wygląda kwas żytni oraz tak zwane podmłody, czyli korzystne dla zdrowia bakterie pszenne, które dodaje się do każdego rodzaju pieczywa, aby poprawić jego jakość i świeżość.

Zwiedzając piekarnię, zapoznaliśmy się z różnymi rodzajami mąki. Jest mąka pszenna, która jest jasna i żytnia, która jest ciemniejsza. Byliśmy na stanowisku cukierniczym, gdzie mogliśmy sami dotknąć ciasta i zrobić rogala z czekoladą.

Dowiedzieliśmy się, że są dwa rodzaje pieców: obrotowe i wsadowe. Do pieców obrotowych wjeżdża się całym wózkiem pieczywa, który podczas wypieku obraca się. Piece wsadowe są większe, maja kilka komór i piecze się w nich chleb na hertach, czyli specjalnych płytach, które utrzymują wysoka temperaturę. Piekarz wkłada chleb na specjalnej bardzo dużej i ciężkiej łopacie. Zanim jednak chleb trafi do pieca, musi wyrosnąć. Odbywa się to w garowni, czyli takiej komorze, gdzie jest wysoka temperatura i wilgotne powietrze.

Podczas wycieczki widzieliśmy także dużo maszyn, które ułatwiają prace piekarzom, np. maszyny do mieszania ciasta, wałkownice i specjalne linie do produkcji bułek i drożdżówek.

Na końcu wycieczki mogliśmy zjeść rożki, które sami zrobiliśmy oraz spróbować świeżo upieczonego chleba.

Szymon N.

Dnia 25 września poszliśmy klasą na wycieczkę do piekarni. Właścicielem piekarni jest pan Tomasz Nosek. Pan Tomasz mówił dużo ciekawych rzeczy, między innymi o kwasach chlebowych. Najbardziej podobało mi się, jak zwijaliśmy rogaliki  i patrzyliśmy na piekące się bułeczki. Bardzo podobała mi się ta lekcja i mam nadzieję, że gdy dorosnę, też zostanę piekarzem.

Maciek S.