• Regulamin świetlicy

REGULAMIN ŚWIETLICY

I CELE I ZADANIA  ŚWIETLICY

1. Celem działalności świetlicy jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej, pomocy w nauce oraz odpowiednich warunków do nauki własnej i rekreacji.
            2. Do zadań świetlicy należy:
          1. organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie do samodzielnej pracy umysłowej,

organizowanie gier i zabaw ruchowych,

1. rozwijanie zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień wychowanków,
          2. kształtowanie nawyków kultury życia codziennego,
          3. współdziałanie z rodzicami i nauczycielami uczniów korzystających ze świetlicy.

II PRAWA I WARUNKI KORZYSTANIA

1. Kwalifikowania i przyjmowania uczniów do świetlicy dokonuje się na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców (opiekunów) dziecka.
          2. Do świetlicy szkolnej przyjmowani są wszyscy uczniowie naszej szkoły.
          3. Uczniowie mogą być zwalniani z zajęć świetlicowych na pisemną prośbę rodziców, a w szczególnych przypadkach przez wychowawcę.
          4. Prawa i obowiązki ucznia uczęszczającego do świetlicy określa Kodeks Ucznia, Statut Szkoły i Regulamin Świetlicy.
          5. Każdy uczeń zobowiązany jest zaznajomić się z regulaminem świetlicy i godzinami jej otwarcia,
          6. Uczniowie korzystający ze świetlicy odpowiadają za jej sprzęt.
          7. O złym zachowaniu uczniów lub częstych nieobecnościach w świetlicy powiadamia się wychowawcę klasy oraz rodziców.

III LOKALIZACJA I WYPOSAŻENIE ŚWIETLICY

1. Lokalizacja świetlicy:
                1. stałe miejsce świetlicy znajduje się w największej sali szkoły, w której w godzinach rannych odbywają się zajęcia dydaktyczne,
                2. w innych salach szkoły np.: sportowej, komputerowej,
                3. na boisku szkolnym.
            1. Świetlica jest wyposażona:
                1. w pomoce naukowe umożliwiające realizację programu pracy opiekuńczo-wychowawczej,
                2. w sprzęt audiowizualny,
                3. w przybory i urządzenia do zespołowych gier i zabaw,
                4. w przybory do zajęć artystycznych, technicznych i towarzyskich.

IV ORGANIZACJA PRACY ŚWIETLICY

1. Świetlica realizuje swoje zadania zgodnie z rozkładem zajęć dydaktyczno- wychowawczych szkoły.
          2. Godziny pracy świetlicy dostosowane są do potrzeb środowiska uczniowskiego

V. PRAWA I OBOWIĄZKI WYCHOWANKÓW ŚWIETLICY:

1. Uczniowie przebywający na świetlicy mają prawo do:
              1. korzystania z pomocy wychowawcy świetlicy w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności w nauce,
              2. rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień,
              3.  korzystania z pomocy dydaktycznych, gier i sprzętu audiowizualnego będącego na wyposażeniu świetlicy.

2.  Uczniowie korzystający ze świetlicy zobowiązani są do:

a) przestrzegania regulaminu świetlicy,

1. regularnego i obowiązkowego uczestniczenia na zajęciach,
          2. nienagannego i należytego zachowania się w czasie zajęć i po zajęciach w stosunku do wychowawców i kolegów,
          3. dbania o czystość osobistą oraz porządek i estetyczny wygląd świetlicy,
          4. poszanowanie sprzętu świetlicy, dbania o czystość i estetykę pomieszczeń,
          5. ponoszenia odpowiedzialności za własne postępowanie.

VI  PRACOWNICY ŚWIETLICY

1. Pracownikiem świetlicy jest nauczyciel wychowawca, który bezpośrednio podlega dyrektorowi szkoły.
          2. Dyrektor szkoły określa zakres zadań, uprawnień i odpowiedzialności wychowawcy świetlicy

VII ZADANIA I OBOWIĄZKI NAUCZYCIELA WYCHOWAWCY

1. Kwalifikowanie uczniów do świetlicy

2.  Sporządzanie planu pracy

3. Prowadzenie dziennika zajęć.

4. Odpowiedzialność za powierzony sprzęt.

5. Współpraca z wychowawcami i nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

6. Udzielanie pomocy w nauce uczniom słabszym.

7. Dbałość o estetykę świetlicy.

VIII DOKUMENTACJA

1. W świetlicy prowadzona jest następująca dokumentacja:
            a) roczny plan pracy wychowawczo- dydaktyczny,
            b) dziennik zajęć,

c)  karty zgłoszeń dzieci do świetlicy.

ZASADY OPUSZCZNIA ŚWIETLICY

1. Wychowawca świetlicy ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka      przebywającego na świetlicy.

1. Nie podlega opiece wychowawcy dziecko, które nie dotrze do świetlicy. Obowiązkiem dziecka jest zgłosić swoje przyjście do świetlicy.
          2. Odbierać dziecko ze świetlicy mogą jego rodzice/opiekunowie prawni lub osoby przez nich upoważnione pisemnym oświadczeniem. Osoba odbierająca dziecko ze świetlicy zobowiązana jest powiadomić o tym wychowawcę świetlicy lub wychowawcę klasy.
          3. Dzieci dojeżdżające opuszczają świetlicę o wyznaczonych porach odjazdu autobusu. Rodzice/Opiekunowie prawni deklarują, o której godzinie ich dziecko ma odjechać autobusem.
          4. O wszelkich zmianach dotyczących trybu opuszczenia świetlicy przez dziecko   (np. odbieranie dziecka przez osobę dotąd nie upoważnioną, samodzielny powrót, odjazd wcześniejszym/późniejszym autobusem, itp.) rodzice musza powiadomić wychowawcę świetlicy na piśmie (z datą i podpisem) lub telefonicznie (do sekretariatu szkoły).
          5. Po zakończeniu zajęć świetlicowych rodzice ponoszą odpowiedzialność za nieodebrane dziecko. W razie nieodebrania ucznia ze świetlicy w godzinach jej pracy oraz braku kontaktu z jego rodzicami/prawnymi opiekunami dziecko może zostać przekazane pod opiekę odpowiednim organom (policja).
          6. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do uzupełnienia karty zgłoszenia oraz aktualizacji danych, szczególnie numerów telefonów kontaktowych.